środa, 10 września 2014

Fotografia: David Bailey

David BaileyPodczas gdy młodzi fotografowie-amatorzy próbują swoich sił w uchwyceniu tego, czego przeciętny śmiertelnik, w natłoku otaczających go spraw ujrzeć nie jest w stanie, inni, dobrze światu znani, siedzący w tym fachu od dobrych kilkudziesięciu lat ludzie, każdego dnia robią to, co naprawdę kochają. 

Taki jest właśnie David Royston Bailey - jeden z najzdolniejszych, najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych portrecistów, którego miano urosło już do rangi legendy.

Ten, co prawda wiekowy, bo już siedemdziesięcio-sześcio letni Brytyjczyk ani myśli o emeryturze i zaskakuje odbiorców coraz to nowszymi sesjami. Jedną z ostatnich jest przedstawiona na fotografiach w marcu 2012 roku Jej Królewska Wysokość Elżbieta II Windsor w ramach ogólnoświatowej promocji swojego imperium, Wielkiej Brytanii. Bailey uchwycił na nich to, co ciężko jest znaleźć podczas przeglądania zdjęć z różnego rodzaju publicznych wystąpień, a mianowicie niezwykle ciepłą, przyjacielską, zaangażowaną jednocześnie silną i bezpośrednią osobowość. Takiej Elżbiety świat jeszcze nie widział.


Królowa Elżbieta II, fot David Bailey


Cofnijmy się jednak do początków. Pochodzący z robotniczej rodziny londyńskiego przedmieścia, dziewiętnastoletni chłopak kupuje swój pierwszy w życiu aparat. Przygodę z fotografią  rozpoczyna w latach 60. XX wieku. Ówczesna rewolucja obyczajowa daje idealne tzw. "pole do popisu". Bo cóż lepiej oddaje klimat, nastrój tamtych lat niż emocje wywołane z kliszy? Mich Jagger, John Lennon, Jack Nicholson czy Roman Polański, to tylko kilka nazwisk, których portrety wykonał.


Mick Jagger, fot. David Bailey

Brigitte Bardot, fot. David Bailey


Twiggy Lawson, fot. David Bailey


fot. David Bailey


John Lennon and Yoko Ono, fot. David Bailey


Mick Jagger, fot. David Bailey


John Lennon and Paul McCartney, fot. David Bailey


Johnny Depp, fot. David Bailey


Jack Nicholson, fot. David Bailey

Czy Wy też marzycie o stanięciu przed jego obiektywem?

Monique
0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dodaj coś od siebie

© The Rolling Style 2012 | Blogger Template by Enny Law - Ngetik Dot Com - Nulis